Problemy z dźwiękiem podczas rozmów telefonicznych czy w trakcie słuchania muzyki mogą wynikać z wielu przyczyn. Co robić, gdy głośnik nie działa poprawnie? Jak wyczyścić głośnik w telefonie? Czy warto taką operację wykonać samodzielnie, czy lepiej oddać telefon do serwisu? Sprawdźmy.
Spis treści
- Dlaczego głośnik gorzej działa?
- Jak czyścić głośnik w telefonie i dlaczego warto to robić?
- Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone lub Samsung?
- Czy warto czyścić głośnik w telefonie samodzielnie?
Dlaczego głośnik gorzej działa?
Przyczyną szumienia, gorszej jakości głosu odbiorcy i innych nieprawidłowości może być m.in. zabrudzenie głośnika. W codziennym użytkowaniu wcale o to nietrudno. Smartfony trzymamy w torebce czy kieszeni, mamy je niemal non stop przy sobie, co sprawia, że są narażone na kurz, brud, nierzadko również wilgoć czy nawet tłuszcz. Głośnik może zabrudzić się przez lata, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie od razu wyłapać, że dzieje z nim coś nieprawidłowego. Poza typowymi zabrudzeniami zdarzają się bardzo często problemy z trzaskami czy przerywanym dźwiękiem. W tych przypadkach problem najczęściej nie jest związany z samym głośnikiem a mogą wynikać z uszkodzenia płyty głównej – tu do zbadania przyczyny niezbędna jest profesjonalna diagnostyka.
Jak czyścić głośnik w telefonie i dlaczego warto to robić?
Jak już wspomnieliśmy, głośnik smartfona, niezależnie czy mówimy o telefonach Apple, czy Samsung, brudzą się w ramach codziennego użytkowania. Regularne sprawdzanie, czy kratka głośnika jest czysta i ewentualne usuwanie brudu może zapobiec ewentualnym awariom w przyszłości. Oczywiście nie ma powodu, aby czyszczenie wykonywać zbyt często – nieuwaga podczas samodzielnego stosowania specyfików może spowodować poważniejsze uszkodzenie smartfona.
Jak wyczyścić głośnik w telefonie iPhone lub Samsung?
Zatem jak wyczyścić głośnik telefonu samodzielnie? Podstawową kwestią jest przygotowanie samego telefonu – ściągamy z niego etui i wyłączamy go. Do dalszych działań potrzebujemy miękkiej szczoteczki do zębów oraz patyczek i alkohol izopropylowy. Szczoteczką usuwamy większe zabrudzenia, widoczny kurz i brud. Ważne – w tym wypadku lepiej nie stosować sprężonego powietrza. Może ono uszkodzić wnętrze głośnika lub po prostu wepchnąć zanieczyszczenia w głąb. Po usunięciu większego brudu możemy przeczyścić kartkę patyczkiem zamoczonym uprzednio w alkoholu izopropylowym. Patyczek nie powinien ociekać alkoholem – do czyszczenia potrzebujemy go niewiele. Nim uruchomimy telefon, musimy upewnić się, że nie pozostawiliśmy żadnej wilgoci czy resztek alkoholu. Zalanie smartfona w ten sposób może być bardzo kosztowne.

Czy warto czyścić głośnik w telefonie samodzielnie?
Jak wynika z powyższej instrukcji, mówimy o dość precyzyjnym i delikatnym działaniu, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w kontekście głośnika będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Ma to sens, ponieważ bez otwarcia urządzenia dokładna diagnostyka i wyczyszczenie głośnika jest w praktyce niemożliwe. Współczesne smartfony są konstrukcjami zamkniętymi, co oznacza, że samodzielne otwieranie go może być niezwykle ryzykowne. W Uszkodzony Naprawiony w bezpieczny sposób diagnozujemy usterkę każdego telefonu Apple lub Samsung. Dotyczy to zarówno głośnika, który np. charczy, przerywa dźwięki, jak i gra zdecydowanie za cicho.
Jak skorzystać z naszych usług? To bardzo proste, gdyż nie musisz nawet ruszać się z domu. Uruchomiliśmy specjalną, darmową usługę kurierską, dzięki której kurier odbierze od Ciebie urządzenie, które następnie sprawdzimy za opłatą. Nie musisz zastanawiać się, jak wyczyścić głośnik telefonu, aby go nie uszkodzić – zrobimy to za Ciebie i w razie konieczności wymienimy głośnik. Tam, gdzie inne serwisy poddają się, my podejmujemy próbę naprawy Twojego smartfona, nawet jeśli był zalany i teoretycznie wydaje się, że już po nim.